Konferencja nt. „Rewitalizacja społeczna grudziądzkiej Starówki”

 – Czeka nas prawdziwy przewrót kopernikański w pracy z osobami bezdomnymi –przekonywał Piotr Olech, dyrektor Pomorskiego Forum na rzecz Wychodzenia z Bezdomności. Jego prelekcja na temat streetworkingu oraz mieszkań adaptacyjnych była jednym z kilku bardzo ciekawych wystąpień w ramach specjalnej konferencji, promującej projekt „Rewitalizacja społeczna grudziądzkiej Starówki”, która odbyła się 11 kwietnia 2014 r. w Bursie Szkolnej Caritas.

       Konferencja zgromadziła ponad 40 osób, reprezentujących instytucje i organizacje, zajmujące się pomocą społeczną w Grudziądzu i województwie kujawsko-pomorskim. Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji Małgorzaty Gackowskiej z grudziądzkiego MOPR, koordynatora projektu „Rewitalizacja społeczna grudziądzkiej Starówki”, która omówiła ogólne założenia programu. Projekt jest uzupełnieniem Lokalnego Programu Rewitalizacji miasta Grudziądza na lata 2009-2015, dlatego w programie konferencji nie mogło zabraknąć również prezentacji aktualnego stanu działań w ramach LPR, którego dokonał Jacek Wrzos, Naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich.

       Ambicją organizatorów piątkowego spotkania było jednak, aby dyskusja wykroczyła poza tematykę, stricte związaną z grudziądzkim projektem. Udało się to osiągnąć, głównie dzięki wystąpieniom gości z Torunia i Gdańska. Łukasz Broniszewski, Prezes Zarządu Fundacji Stabilo przybliżył zgromadzonym w Bursie Szkolnej Caritas toruńskie doświadczenia rewitalizacyjne, szeroko omawiając przede wszystkim bliźniaczy z grudziądzkim programem, projekt rewitalizacji społecznej Bydgoskiego Przedmieścia.

    Bardzo ciekawym punktem konferencji była prelekcja Piotra Olecha, dyrektora Pomorskiego Forum na rzecz Wychodzenia z Bezdomności – istniejącej od 1997 roku organizacji, działającej jako płaszczyzna współpracy ponad 30 podmiotów, zarówno sektora publicznego, jak i sektora pozarządowego, działających w obszarze problematyki bezdomności na terenie województwa pomorskiego.

        W wystąpieniu szefa gdańskiej organizacji padło bardzo wiele surowych ocen obecnego systemu pomocy i mocnych zapowiedzi poważnych – także ustawowych – zmian w działaniach wobec osób bezdomnych. Co bardzo ważne, generalny kierunek tych zmian – odejście od obecnego, tzw. „modelu drabinkowego” pomocy oraz zmniejszenia roli instytucji – jest zbieżny z założeniami działań w ramach projektu „Rewitalizacja społeczna grudziądzkiej Starówki”, opartymi o działanie streetworkerów oraz przygotowanie dla bezdomnych uczestników projektu mieszkania adaptacyjnego. – Wasz projekt idzie w dobrym kierunku, dlatego już teraz warto rozpocząć działania, dzięki którym uda się kontynuować te zapoczątkowane projektem formy wsparcia także po zakończeniu programu – przekonywał Piotr Olech.

    Konferencję zakończyło wystąpienie Agnieszki Imieli, przedstawiciela Departamentu Planowania Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na temat rewitalizacji w perspektywie unijnej perspektywie finansowej 2014-2020.

Więcej informacji na: www.rewitalizacja.grudziadz.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *