Z żalem informujemy…

Z ogromnym żalem informujemy, że 2 marca 2021 roku odszedł do Pana ks. infułat Tadeusz Nowicki założyciel Koła Grudziądzkiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.
Ale od początku…
Troska o los człowieka i jego trudną sytuację społeczną i moralną doprowadziła do utworzenia w 1993 roku schroniska dla bezdomnych mężczyzn w ramach Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Instytucja ta trwale wpisała się w krajobraz miasta i jak powiedział „ dom ten tak potrzebny dla miasta będzie wyrzutem sumienia dla sytych i bogatych.”
Obecnie Towarzystwo im. św. Brata Alberta obejmuje swoją opieką około 200 mężczyzn w swoich dwóch schroniskach, w Infirmerii i ogrzewalni. Ksiądz Infułat był przez cały czas był członkiem Zarządu naszego Koła Grudziądzkiego Towarzystwa, a do dziś był opiekunem duchownym i materialnym bezdomnych mieszkańców schroniska. Działalność ta została nagrodzona Złotym Krzyżem Zasługi przyznanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wręczonym z okazji 15 – lecia naszego Koła we wrześniu 2008 roku.
Był również współorganizatorem Wigilii dla bezdomnych, która przez dwanaście lat odbywała się na dworcu kolejowym w Grudziądzu, a, póżniej w Bursie szkolnej przy ul. Hallera. Obecność księdza Infułata wśród uczestników Wigilii pozwala zawsze zachować należytą równowagę pomiędzy materialnym, a duchowym wymiarem człowieka.
Ks. Infułat pozostawał zawsze wrażliwym na los człowieka biednego, bezdomnego i chorego. Jak mawiał pomoc w rozwiązywaniu trudnych problemów ludzkich pozostaje zawsze aktualna i każda inicjatywa w tej dziedzinie jest niezbędna. Zawsze będzie istniało cierpienie, które wymaga pocieszenia i pomocy. Zawsze będą istniały sytuacje materialnej potrzeby, w których konkretna jest pomoc w duchu miłości bliźniego. Testament ks. Infułata dla nas jest taki, że obecnie najważniejszą sprawą jest troska o utrzymanie pierwotnego przesłania Towarzystwa w myśl idei św. Brata Alberta gwarantującą sens i potrzebę przychodzenia z pomocą ludziom bezdomnym „ … każdemu trzeba pomóc, jeżeli nie można zrobić dużo, to trzeba zrobić mało i wtedy każdemu będzie trochę lżej, a Jezusowe słowa…. ubogich zawsze mieć będziecie/ J 12,8/ są aktualne i dają głęboką motywację do działania.
Powołanie 28 lat temu schroniska dla bezdomnych, okazało się swoistym OPUS VITAE Księdza Infułata.
Prosimy o modlitwę w intencji ks. INFUŁATA TADEUSZA NOWICKIEGO

Komentowanie jest wyłączone.